5 krokov k prirodzene sviežemu dychu

Takmer 40% ľudí trpí zapáchajúcim dychom nielen ráno. Zlý dych je nielen nepríjemný v spoločnosti, ale je aj príznakom vážneho problému, aj keď nie vo väčšine prípadov.

Prirodzene svieži dych

Jedným z najčastejších spôsobov ako si ľudia myslia, že sa zbavia zápachu je ústna voda. Avšak väčšina ústnych vôd obsahuje alkohol okrem iných zložiek, ku ktorým by sme mali pristupovať opatrne.

Ale to nieje všetko, čo v nich nájdeme. Ethanyol obsiahnutý v ústnych vodách, môže povzbudzovať rakovinotvorné bunky, ktoré môžu napadnúť jemné sliznice úst a spôsobovať problémy. Ďalej Aacetaldehyd, ďalšia zložka ústnej vody je taktiež považovaná za rakovinotvornú.

Ak zistíte,  že je ústna voda bez týchto zložiek, budú tam často miesto nich umelé farbivá a príchute,  ktoré jednoducho vo vašom tele nechcete. Ústna voda nie je liečba zápachu z úst,  je to len maskovanie problému.

Príčiny zápachu z úst

V tejto či onej dobe v živote každého z nás je chvíľa, kedy trpíme zápachom z úst. Niekedy je príčinou jedlo, inokedy to príde z baktérií v ústach.

Najznámejší mýtus je, že zápach pochádza z čriev a žalúdka. Všeobecne platí, že zápach z úst pochádza zo zadnej časti jazyka, krku a mandlí. To je miesto, kde sa prirodzene vyskytujú baktérie a zistilo sa, že sa tam odkladajú zlúčeniny síry, čo má za následok zapáchajúci dych. V noci, keď baktérie ostávajú suché, sú najaktívnejšie, preto je zápach zväčša najintenzívnejší ráno.

Bez ohľadu na to, čo je príčinou Vášho zápachu z úst, (keď vylúčime závažný zdravotný problém), môžete sa vyhnúť nebezpečnej ústnej vode a vyriešiť všetko prirodzeným spôsobom. Ak ste sužovaný pretrvávajúcim zápachom z úst vyskúšajte jednu alebo viac týchto prírodných riešení.

5 spôsobov ako sa zbaviť zápachu z úst

1.       Petržlenová vňať

Áno čítate správne, aj petržlen môže byť účinný voči zápachu z úst. Petržlen je bohatý na chlorofyl, ktorý neutralizuje zlý dych a pôsobí ako dezodorant a anti-mutagén. Anti-mutagén je jednoducho látka, ktorá bojuje proti mutagénu. Mutagény sú chemické látky alebo fyzikálne faktory (napr. žiarenie), ktoré zvyšujú rýchlosť mutácií v bunkách baktérií, rastlín a živočíchov (vrátane človeka). Väčšina mutagénov sú prírodného pôvodu a nie sú len súčasťou moderného života.

Ak žuvanie petržlenovej vňate nebude stačiť, potom zvážte najprv jej namočenie do octu. Avšak, ak sa Vám páči použitie ústnej vody, môžete si vyrobiť vlastnú. Uvarte petržlen spolu s klinčekmi, nechajte vychladiť a denne používajte ako ústnu vodu.

2.     Citrón

Táto metóda je obzvlášť účinná, pokiaľ ide o boj proti zápachu z úst z cibule, cesnaku a podobne. Dajte si plátok citróna do pohára s vodou alebo si ho tam jednoducho vyžmýkajte. Potom stačí vodu piť a prípadne prekloktať. Ak nie ste schopný vykonať niečo z tohto, jednoducho si pokvapkajte jazyk priamo citrónom. Citrón bude stimulovať produkciu slín, ktorá pomôže v boji proti zápachu. Mať sucho v ústach znamená zápach.

3.     Voda

Sucho v ústach je živnou pôdou pre baktérie, ktoré produkujú zlúčeniny síry, ktoré sú jednou z najčastejších príčin zlého dychu. Pitie najmenej 1,5 litra vody denne je jedným z najlepších spôsobov, ako udržať aktivitu týchto baktérií na minime a znížiť tak zápach z úst.

4.     Olej z mäty priepornej

Kapsule s mätovým olejom je jeden z najlepších spôsobov ako zastaviť zápach. Podľa článku v britskom The Times, štúdia z roku 2008 ukázala, že u pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti sa zápach z úst zlepšil pomocou ústnej vody z esenciálnych mastných olejov, ktorá obsahovala mätu priepornú.

5.     Vyhnite sa cukrom

Cukry a obilie podporujú činnosť a rast baktérií. Eliminovať alebo znížiť príjem cukru a potravín s jeho vysokým obsahom a potravín s obsahom obilia, pomôže odstrániť zápach. Tento krok Vám navyše pomôže aj schudnúť a celkovo zlepšiť Vaše zdravie.

Ak trpíte zápachom z úst, vyhnite sa chybe maskovať ho ústnymi vodami a rozhodnite sa pre jeden z našich tipov resp. prírodných liekov. Opäť platí, že liečba je lepšia ako maskovanie problému.

 

Vitamin Blogger
Cieľom tejto stránky je poskytovať správne a bežným užívateľom zrozumiteľné informácie o vitamínoch.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.