Astaxantín

Účinky astaxantínu v procese starnutia

Kedysi sa vedci domnievali, že za zhoršenú kvalitu vlasov, pokožky a celého nášho tela môže v súvislosti s pribúdajúcim vekom opotrebovanie tkanív, ktoré držia naše telo pokope. Ľudské telo sa vnímalo ako stroj, ktorý sa jednoducho opotrebuje, pretože všetky časti sa o seba trú, krv preteká cez krvné cievy, čo vedie k opotrebovaniu výstelky ciev, kĺby sú zas po celom dni otrasené a pokožka je vplyvom slnečného žiarenia vráskavá. Toto zjednodušené vysvetlenie starnutia je však pravdivé len čiastočne.

Aktuálne vysvetlenie pojmu starnutia je, že opotrebovanie tkanív spôsobuje oxidácia. Je to jav, kedy sa na naše tkanivá lepia nebezpečné látky, ktoré ich oslabujú. Tieto látky pochádzajú z alkoholu, nezdravých a geneticky modifikovaných jedál, z fajčenia, z nebezpečných výparov z áut, atď. Nahromadenie nebezpečných látok v našich tkanivách vedie k už ich spomínanému oslabeniu, čo sa prejaví vráskami, vypadávaním vlasov, šedivením, svalovou únavou, atď.

Ako s týmto javom súvisí astaxantín? Práve ten podporuje zdravé starnutie tým, že posilňuje tkanivá a zároveň sa vyhýba nebezpečným látkam v našom tele, ktoré by sa mohli usádzať v tkanivách. Táto zložka je niekoľkonásobne účinnejší antioxidant ako je vitamín C.

Účinky astaxantínu:

  • Redukcia vrások
  • Zlepšenie elasticity pokožky
  • Prírodné farbivo pre vlasy
  • Podpora vlasovej pokožky
  • Účinok proti poškodeniu slnkom
  • Antioxidačný účinok
  • Revitalizácia starnúcich tkanív

V roku 2006 sa v časopise Carotenoid objavila prelomová klinická štúdia na ľuďoch (Yamashita et al., 2006). Tento placebom kontrolovaný výskum skúmal 49 zdravých žien s priemerným vekom 47 rokov. Ženy boli rozdelené do dvoch skupín, pričom jedna dostávala placebo a druhej skupine bolo podávané 4 mg denne prírodného astaxantínu. Na konci šiestich týždňov ženy užívajúce prírodný astaxantín oznámili toľko vylepšení, že prírodný astaxantín si získal povesť pilulky krásy.

Prírodný astaxantín zaznamenal:

  1. Zlepšenie vlhkosti pokožky.
  2. Zjemnenie drsnosti pokožky.
  3. Fotografie pred a po ukázali viditeľné zlepšenie jemných vrások.